Templates by BIGtheme NET

FIFA merr vendimin për Botërorin 2026, risitë e kompeticionit

Botërori i futbollit 2026 do zhvillohet në tre shtete, duke përbërë një risi në këtë drejtim.

SHBA-ja, Kanadaja dhe Meksika do jenë organizatorët e botërorit të ardhshëm, që do pasojë atë të Katarit në vitin 2022.

Tjetër risi e këtij botërori është se për herë të parë në të do marrin pjesë 48 skuadra. Kandidatura e tre vendeve amerikano-veiore mori 134 vota, kurse kandidatra e Marokut 65 të tilla.

Vendimi u mor nga Kongresi i FIFA-s në Moskë, ku nesër pritet të startojë Botërori i futbollit, Rusi 2018.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto