Templates by BIGtheme NET

Gjermania i përgjigjet ‘Amerika e Para’ të Trump me ‘Europa e Bashkuar’

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas ka bërë thirrje për integrim më të madh në BE dhe “ambicie” pasi Donald Trump e perceptonte dëmtimin e lidhjeve transatlantike në G7. Blloku po përballet me sfida nga brenda dhe nga jashtë.

Gjermania i është përgjigjur politikës egoiste të “Amerika  para” të Presidentit të SHBA, Donald Trump, duke i bërë thirrje Bashkimit Evropian që të “bashkojë fuqinë e saj” dhe të tregojë më shumë guxim – duke vazhduar retorikën gjermane që pasoi vendimin e SH.B.A.-së javën e kaluar për t’u tërhequr nga G7.

Nën Presidentin Trump, Atlantiku ka hapur më shumë,” tha të mërkurën Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, duke qëndruar në një podium të ngjyrosur me hashtagun #EuropaeBashkuar. “Ku administratat amerikane i quajnë në mënyrë të hapur vlerat dhe interesat tona, ne duhet patjetër të kemi një qëndrim më të fuqishëm”.

Gjatë fjalimit, i dorëzuar në një dhomë plot me evropianë të rinj në ngjarjen Pulse of Europe në Berlin, Maas përplasi vullnetin e Trump për të minuar aleancat që kishin zhvilluar gjatë dekadave “në kohën që duhet për të shkruar një tweet”.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto