Templates by BIGtheme NET

Përplasje diplomatike midis Francës dhe Italisë  për emigracionin

Një përplasje diplomatike midis Italisë dhe Francës u përshkallëzua të mërkurën pasi dy vendet tregtonin fyerje për politikat e migracionit.

Një ditë pasi presidenti francez Emmanuel Macron tha se Roma kishte vepruar me “cinizëm dhe papërgjegjësi” duke mbyllur portet e saj në një anije emigrantësh, ministri italian i ekonomisë anuloi një takim të Parisit me homologun e tij dhe kryeministri Giuseppe Conte peshonte shtyrjen e një takimi me Macronin e planifikuar për e premte.

“Ne nuk kemi asgjë për të mësuar për bujarinë, vullnetarizmin, mikpritjen dhe solidaritetin e askujt”, i tha Senati Ministrit të Brendshëm italian Matteo Salvini.

Salvini i bëri thirrje Francës të kërkojë falje dhe tha se nuk ishte i përgatitur të kritikonte nga një vend që rregullisht i ndaloi emigrantët në kufirin e tyre të përbashkët.

Franca tha se nuk ka marrë ndonjë kërkesë zyrtare nga Italia për një falje dhe se besonte se takimi i planifikuar midis Macron dhe Conte do të vazhdonte.

Burimi: Euronews

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto