Templates by BIGtheme NET

SHBA dyfishon numrin e marinsave në Norvegji

Qeveria e Norvegjisë ka miratuar pwr zhvendosjen e rreth 400 marinsa shtesë të SHBA në Norvegji, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të vendit.

Aktualisht janë rreth 300 marinsa amerikanë në Norvegji për një prani alternuese  për stërvitje. Marinsat shtesë do të rrisin numrin e marinsave amerikanë në 700 për një periudhë deri në pesë vjet.

Kontigjenti i ri i marinës amerikane do të vendoset në Setermoen në Troms, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

Në janar të vitit 2017, një forcë e kufizuar prej rreth 300 marinash u dërgua në Vaernes mes tensioneve në rritje me Rusinë pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014.

Zëdhënësi i Pentagonit Eric Pahon tha se Departamenti i Mbrojtjes mirëpriti njoftimin norvegjez, duke thënë se trajnimi  u lejon marinës amerikane “të marrin pjesë në stërvitjen botërore të luftës dimërore dhe të luftës në mal”, të cilën ai tha do të “forcojë lidhjen e ushtrisë amerikane me ushtrinë norvegjeze , dhe për të ndërtuar gatishmërinë për t’u përgjigjur në kohë krize “.

“Ne i jemi mirënjohës ushtrisë norvegjeze për lejimin e përdorimit të Vaernes si një objekt trajnimi”, shtoi ai.

Norvegjia ndan një kufij 122 milje me Rusinë dhe vendi i ri në Setermoen do të sjellë marinsat e SHBA rreth 250 milje nga kufiri.

Zyrtarët rusë kanë kundërshtuar më parë vendimin e Norvegjisë për të pritur marinsat e SHBA, me një politikan që thotë se masa do të shkaktonte që Norvegjia të vihej në shënjestër nga ushtria ruse.

Ushtria amerikane gjithashtu përdor objektet në bunkerët nëntokësore norvegjeze për të “vendosur” tanket dhe armatime të tjera të rënda që mund të përdoreshin në rast të një krize midis NATO-s dhe Rusisë.

Në kohën e krizës dhe luftës Norvegjia do të mbështetet në përforcimet ushtarake të SHBA dhe të tjera aleate, e cila është në thelb të politikës norvegjeze të sigurisë dhe theksohet më tej nga anëtarësimi ynë në NATO“, tha ministri norvegjez i Mbrojtjes Frank Bakke-Jensen në një deklaratë dhënë për CNN

Korpusi i Marinës së Shteteve të Bashkuara dhe Norvegjia kanë një marrëdhënie të gjatë dhe të suksesshme që shpresojmë të forcojmë. Ne do të vazhdojmë dialogun me SHBA dhe USMC, duke synuar një marrëveshje të përbashkët në të ardhmen e afërt për vazhdimin e trajnimit dhe aktivitet ushtrimore, “shtoi ai.

Nisma ka dëshmuar se stërvitja dhe kryerja e ushtrimeve së bashku me aleatët ka pasur një ndikim pozitiv në aftësinë operacionale të forcave tona“.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto