Templates by BIGtheme NET

Macron fiton betejën me grevistët e hekurudhave, Senati miraton projektligjin

Ligjvënësit francezë dhanë të enjten miratimin përfundimtar për një reformë të diskutueshme të operatorit hekurudhor shtetëror SNCF, duke i dhënë Presidentit Emmanuel Macron një fitore kyçe në betejën e tij me sindikatat.

Votimi në Senat është një goditje ndaj lëvizjes së punëtorëve, e cila për tre muaj doli në një seri grevash mbi projektiligjin, veprimin më të gjatë industrial në hekurudhat franceze në më shumë se 30 vjet.

Analistët e kanë krahasuar qëndrimin midis Macron dhe sindikalistëve francezë me përballimin e Margaret Thatcher me minatorët britanikë në vitet 1980.

Ai është duke u shikuar nga afër si një shenjë e aftësisë së Macron për t’u përballur me sindikatat e Francës, të cilat kanë pasur sukses në presionin e qeverive të mëparshme për të tërhequr reformat e papëlqyeshme ose për të ulur ndjeshëm reformat.

Shoferët e trenave veçanërisht i kishin rezistuar planeve për të mohuar garancitë e punës dhe të pensioneve për rekrutët e rinj të hekurudhave, si dhe planet për ta kthyer SNCF-në në një shoqëri aksionare, të cilën e shohin si hap të parë drejt privatizimit.

Qeveria argumenton se SNCF-ja që bën humbje – një bastion i lëvizjes sindikale – duhet të ulë kostot dhe të përmirësojë fleksibilitetin përpara se tregu hekurudhor i udhëtarëve të BE të hapet drejt konkurrencës.

Një sondazh tregoi votuesit në masë të madhe në bord me ndryshimet, të pashqetësuar nga 30 ditë të grevave që nga fillimi i prillit që kanë shkaktuar dhimbje koke për miliona udhëtarësh në dy ditë nga çdo pesë.

SNCF ka vlerësuar koston e largimeve në 400 milionë euro (470 milionë dollarë).

Krerët e punës kanë refuzuar të pranojnë fitoren, duke njoftuar se grevat do të vazhdojnë sipas planit deri më 28 qershor.

“Ky grevë është shumë larg,” tha Philippe Martinez i linjës së ashpër CGT, bashkimi më i madh i sektorit publik të Francës.

Burimi: France 24

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto