Templates by BIGtheme NET

Propozimi për të ndarë Kaliforninë në 3 shtete shkon për votim

Një propozim i miliarderit Tim Draper për të ndarë Kaliforninë në tre shtete, ka mbledhur nënshkrimet e mjaftueshme për t’u votuar këtë nëntor.

Fushata për ndarjen e Kalifornisë në tre shtete ka nisur gushtin e kaluar dhe deri në prill të këtij viti janë mbledhur 600,000 nënshkrime.

Zyra e Sekretarit të Shtetit të Kalifornisë ka konfirmuar vlefshmërinë e 420,000 prej këtyre nënshkrimeve dhe si rrjedhojë kaliforniasit do të votojnë mbi propozimin së bashku me zgjedhjet afatmesme të këtij nëntori.

Propozimi i Draper-it parashikon ndarjen e Kalifornisë në tre shtete të ndara: Kalifornia e Veriut, e cila do të përfshinte San Francisko dhe Sacramento; Southern California, duke përfshirë San Diego, San Bernardino, dhe Desert Mojave; dhe Kaliforni, një copë bregdetare duke marrë Los Anxhelosin dhe zonat përreth.

Tre shtetet e propozuara janë të ndara në mënyrë të barabartë nga popullsia, por ndryshojnë në aspektin e të ardhurave mesatare dhe industrisë kryesore.

Pasuria masive e gjeneruar nga Silicon Valley ka nxitur të ardhura mesatare deri në 63.000 dollarë të familjeve në Kaliforninë Veriore.

Kalifornia e Jugut varet më shumë nga prodhimi dhe shitja me shumicë, dhe ka të ardhura mesatare familjare prej 45,000 dollarësh.

Draper argumenton se tre rajonet e ndryshme do të funksiononin më mirë nga qeveritë e tyre më të vogla.

Por jo të gjithë pajtohen me Draper. Joe Rodota, një konsulent politik dhe themelues i kompanisë së shërbimeve të inteligjencës “Forward Observer”, e përshkroi votimin si “një humbje kohe”.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto