Templates by BIGtheme NET

Vasili: Manekinët e Ramës e Veliajt, si erdhën ashtu do ikin. Të harruar, të neveritur e të përbuzur

“Artistët e mëdhenj përballë manekinëve e pazarxhinjve të kryeministrisë dhe të bashkisë.

Manekinët mbrojnë heroikisht pazarllëkun e tyre dhe grabitjen vlerave kulturore, historike e qytetare përballë artistëve të mëdhenj.”- ka thënë kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Vasili lidhur me dëgjesën publike të kryebashkiakut Veliaj me artistët për çështjen e Teatrit Kombëtar.

Më tej Vasili shkruan se manekinët e kryeministrisë dhe të bashkisë po bëjnë sikur janë arkitektë, urbanistë, kritikë arti, ekonomistë, por në fund fare mbeten thjesht pazarxhinj ordinere dhe ashtu siç erdhën në këtë dëgjesë ashtu do ikin të harruar, të neveritur, të përbuzur, të poshtëruar.

“Artistet perballe manekineve te perbuzshem te kryeministrit dhe bashkise. Artistet e medhenj perballe manekineve e pazarxhinjve te kryeministrise dhe te bashkise. Makekinet mbrojne heroikisht pazarllekun e tyre dhe grabitjen vlerave kulturore,historike e qytetare perballe artisteve te medhenj. Manekinet e kryeministrit dhe te bashkise te vobeket ne shkolle, po bejne sikur jane arkitekte,urbaniste, kritike arti, ekonomiste, por ne fund fare mbeten thjesht pazarxhinj ordinere. Armiq te kultures,artit,dijes dhe te Shqiperise me identitet dhe mendim, manekinet duan nje Shqiperi pa te shkuaren e saj me tradita dhe vlera,Shqiperine pa goje,Shqiperine e poshteruar,Shqiperine e shkelur ne kembe. Kjo s’duhet dhe s’mund te ndodhe kurre.

Keta manekine sic erdhen ashtu edhe do ikin si gjithe manekinet,te harruar,te neveritur,te perbuzur,te poshteruar.” – shkruanVasili në ‘Facebook.’

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto