Templates by BIGtheme NET

Zaev dhe Tsipras në Prespë, firmoset marrëveshja historike (PAMJET)

Nënshkruhet marrëveshja për zgjidhjen e konfliktit shumëvjeçar mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit.

Ceremonia për marrëveshjen e emrit, po zhvillohet në këto momente në Prespë, në pjesën e Greqisë.

Në këtë ceremoni, dy kryeministrat Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev e vlerësuan këtë si një moment mjaft të rëndësishëm për të ardhmen e të dy vendeve.

Por ndërkohë që zhvillohet ceremonia, qindra protestues janë mbledhur kundër nënshkrimit të marrëveshjes që parashikon emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”.

Ky dokument u nënshkrua nga Ministrat e Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, ndërsa janë të pranishëm edhe përfaqësuesit ndërkombëtar, si Federica Mogherini, ndërmjetësi i OKB-së, Metju, etj.

Pas kësaj ceremonie, liderët e dy vendeve dhe përfaqësuesit ndërkombëtarë do të vizitojnë dhe pjesën e Prespës që i përket Maqedonisë.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto