Templates by BIGtheme NET

ME VIDEO/ Deklarata homofobe drejt portjerit gjerman, FIFA gjobit Meksikën

FIFA ka gjobitur Federatën Meksikane të Futbollit (FMF) me 10,000 franga zvicerane (10,400 dollarë) për thirrje homofobike të drejtuara portierit gjerman Manuel Neuer.

Tifozët meksikan quajtën “Puto!” (Prostitutë homoseksuale mashkullore) portierin kundërshtar të  opozitës teksa po përgatitej për një goditje fundore.

Por kjo nuk është gjoba e parë dhe e fundit për Meksikën…Video që po qarkullojnë në rrjet janë bërë subjekt debati ku disa tifozë kanë kënduar një këngë me tekstin “Ai që nuk hidhet është një “marcion” Kilian”. Maricón është një shaka spanjolle për homoseksualët.

FIFA ka bërë me dije se do të shqyrtojë rastin dhe nëse e sheh si fyerje atëherë do të përsërisë dënimin.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto