Templates by BIGtheme NET

Mumja me dy koka i tregohet publikut, ishte fshehur për më shumë se një shekull

Një mumje e veçantë nga Egjipti i lashtë është ekspozuar, ku janë kombinuar koka e një vajze dhe një krokodil u ‘internuan’ nga një sulltan osman dhe qëndronte e fshehur nga syri i publikut për më shumë se një shekull.

Fotografia e parë e mumjes së pazakontë u botua nga e përditshmja turke “Hurriyet”. Ekspertët i treguan gazetës se ajo ishte e përbërë nga kreu i një princeshe antike të paidentifikuar egjiptiane dhe koka dhe trupi i një krokodili.

Sipas legjendës, pasi princesha u vra nga një krokodil, sunduesi vendosi t’i kombinojë ato me shpresën se ajo do të ringjallej në jetën e përtejme si një krokodil.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto