Templates by BIGtheme NET

Rama komenton Europën pasi BE-ja i tha “JO”: “Ne po bëhemi më mirë, Evropa po përkeqësohet”

Pasi mori një “JO” të fortë nga Bashkimi Europian për hapjen e negociatave, kryeministri Edi Rama e ka një koment për Europën.

“Njëherë e një kohë kur Evropa po bëhej më mirë, ne ishim duke u përkeqësuar, tani ne po bëhemi më mirë, Evropa po përkeqësohet.”, i ka thënë ai agjencisë së Athinës dhe Maqedonisë (ANA).

Teksa është pyetur për marrëveshjen e detit Shqipëri-Greqi, duke dhënë përgjigje të përgjithshme prej politikani, Rama ka menduar që të japë një mesazh të ri: Shqipëria e tij, brenda Ballkanit po përmirësohet.

Shkrimi i plotë:

“Greqia dhe Shqipëria do të përfundojnë marrëveshjen e tyre “me një dokument të ri të partneritetit strategjik”, i tha kryeministri shqiptar Edi Rama Agjencisë së lajmeve të Athinës dhe Maqedonisë (ANA)  ndërsa zhvillohej samiti i BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, mbyllur të martën në Londër.

“Siç e dini, ne po përballemi me një proces të vështirë, por absolutisht të nevojshëm për zgjidhjen e çështjeve mes nesh, Shqipërisë dhe Greqisë”, tha Rama për “ANA”-n. “Gjëja më e rëndësishme është se ne i përdorim këto probleme jo vetëm për t’i zgjidhur ato, por edhe për ta transformuar zgjidhjen në një nivel të ri të partneritetit dhe bashkëpunimit”. Të dy vendet kanë pasur marrëdhënie për shtatëdhjetë vjet, vuri në dukje ai, “të cilat janë karakterizuar nga lidhje gjithnjë e më të natyrshme midis njerëzve”.

Kryeministri shqiptar shtoi: “Është shumë e natyrshme dhe në një farë mënyre përmes zgjidhjes do të arrijmë në nivelin e njerëzve normalë, të qytetarëve të zakonshëm që tashmë e kanë kapërcyer të kaluarën dhe janë përqafuar me njëri-tjetrin”.

Rama përshëndeti marrëveshjen midis Greqisë dhe ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë (FYROM) lidhur me çështjen e emrit, duke thënë se “ky është një moment i mirë për të lavdëruar disi disa rezultate, para së gjithash arritjen e madhe të Greqisë dhe Maqedonisë Veriore, falë udhëheqjes kurajoze, shumë të guximshme dhe vizionare të (Kryeministrave) Alexis (Tsipras) dhe Zoran (Zaev), të cilët gjithashtu morën pjesën e tyre të rrezikut për të konfirmuar diçka që nuk ishte e lehtë, por ata treguan se aty ku ka vullnet, ka një rrugë.”

Duke komentuar mbi reagimet ndaj marrëveshjes në të dy vendet, Rama vuri në dukje: “Sigurisht që ata (Tsipras dhe Zaev) ballafaqohen me reagime, por në të njëjtën kohë reagimet tregojnë se ky ka qenë një vendim mjaft i guximshëm që do të jetë i dobishëm si për Greqinë dhe Maqedoninë Veriore, ashtu edhe për Ballkanin në përgjithësi “.

Përsa i përket Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor dhe Procesit të Berlinit, Kryeministri Rama tha: “Ky është një proces i rëndësishëm që është nisur pesë vjet më parë dhe po vazhdon, me një ritëm të mirë, besoj, shumë për të na mbajtur të gjithë së bashku dhe për të na bërë të lëvizim së bashku sigurisht, po ndodh në një periudhë kohore kur gjërat në Evropë nuk janë aq mirë, kështu që duket si një mallkim ballkanik. Njëherë e një kohë kur Evropa po bëhej më mirë, ne ishim duke u përkeqësuar, tani ne po bëhemi më mirë, Evropa po përkeqësohet.”/Hashtag.al

Linku i shkrimit origjinal: http://www.amna.gr/en/article/275451/Albanian-PM-Rama-Greece-and-Albania-to-sign-strategic-partnership-agreementrn

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto