Templates by BIGtheme NET

Trump thirrje aleatëve jo më 2% të shpenzimeve për NATO-n por dyfishin

Presidenti i SHBA Donald Trump u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që të shpenzojnë 4% të prodhimit të tyre vjetor (PBB) në ushtari – dyfishin e objektivit aktual.

Shtëpia e Bardhë konfirmoi se ai kishte bërë vërejtjet gjatë samitit të aleancës ushtarake perëndimore në Bruksel.

Trump gjithashtu ka kritikuar ashpër Gjermaninë lidhur me shpenzimet e saj të mbrojtjes dhe blerjen  e energjisë në Rusi.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se fokusi kryesor duhet të jetë në të gjithë anëtarët që arrijnë objektivin aktual prej 2% të PBB-së.

Jens Stoltenberg nuk pranoi të përgjigjet në një pyetje specifike në lidhje me vërejtjet e z. Trump, por u tha gazetarëve: “Mendoj se duhet së pari të arrijmë në 2%, të përqëndrohemi në atë tani … gjëja më e mirë është që ne po shkojmë drejt kësaj.”

Për dekada pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, tha ai, vendet e NATO-s kishin shkurtuar buxhetet e mbrojtjes, ndërsa tensionet ranë dhe tani duhej të rriteshin në një kohë kur tensionet po rriteshin.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto