Templates by BIGtheme NET

Donald Trump mbërrin në Londër, pritet takimi me Theresa May

Pasditen e sotme presidenti amerikan Donald Trump ka mbërritur në Londër, ashtu siç ishte parashikuar nëaxhendën e tij. Por duhet të themi se nuk janë të pkta protestat në shtetin anglez në lidhje me këtë vizitë të Trump. 

Trump pritet të takohet me kryeministren Theresa May më vonë, me këtë të fundit që kërkon një marrëveshje tregtare për periudhën “post-Brexit”, vetëm pak ditë pasi ai deklaroi se Britania gjendet në mesin e “trazirave”.

Sigurisht, mbërritja e tij në Londër është shoqëruar me masa shtesë sigurie, për më tepër që duhet të monitorohen dhe të sigurohet mbarëvajtja e disa protestave të planifikuara që do të shoqërojnë vizitën e tij.

Trump, i cili do të takohet edhe me Mbretëreshën Elisabeth II gjatë vizitës dyditore të punës, u shpreh:

“Mendoj se më pëlqejnë shumë këtu në Britani, për më tepër mendoj se ata bien dakord me mua sa i përket emigracionit. Ju po e shihni se ç’po ndodh anembanë botës me emigracionin. Mendoj se kjo është arsyeja pse ndodhi edhe Brexit”.

 

Burimi: https://www.theguardian.com/us-news/2018/jul/12/uk-different-route-brexit-than-people-expected-donald-trump-says

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto