Templates by BIGtheme NET

FIFA thirrje mediave: Sa më pak tifoze figurante, është seksizëm

Udhëheqësi i FIFA-s për qëndrueshmëri dhe diversitet Federico Addiechi u ka bërë thirrje mediave që të shfaqin sa më pak tifoze seksi,  pasi këtë e cilëson si seksizmin në futboll.

Organi qeverisës i futbollit botëror dëshiron të marrë një imazh më të respektueshëm të tifozëve femra që ndjekin lojëra, pasi të mërkurën u ngritën informacione mbi mediat e FIFA-s si çështje të ngacmimeve seksuale gjatë Kupës së Botës.

Rrjeti kundër Racizmit në Evropë që punon në bashkëpunim të ngushtë me FIFA-n dhe monitoron sjelljen e tifozëve në Lojërat e Kupës Botërore, ka thënë se dokumentuar më shumë se 30 raste të grave që janë ngacmuar  gjatë turneut njëmujor në Rusi.

Burimi: https://www.rt.com/sport/432861-female-fans-fifa-sexism/

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto