Templates by BIGtheme NET

Me të marrë sërish pushtetin Erdogan dënon 84 persona, jep edhe burgim të përjetshëm

Me të marrë sërish pushtetin Erdogan ka dënuar 84 persona. Gjykata Penale e 25 e Stambollit sot shqiptoi aktvendimin për 133 të akuzuar në rastin “Ura e Dëshmorëve të 15 korrikut” që ka të bëjë me ndodhitë gjatë puçit në Urën e Bosforit.

Nga këta u dënuar me burg 84 persona, ku  72 persona u dënuan me burgim të përjetshëm pasi akuzohen për tentim rrënimin e rendit kushtetues. Ndërsa  12 të tjerë u dënuan me dënime të njëjta për vrasjen e Olçok dhe të birit të tij.

Kujtojmë që gjatë  tentimit për grusht shteti në urën e Stambollit kanë humbur jetën të paktën 34 persona, përfshirë edhe biznesmenin e njohur turk në sferën e marketingut Erol Olçok dhe të birin e tij Abdullah Tayyip Olçok.

 

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto