Templates by BIGtheme NET

Trump “shtrëngon darën” ndaj Evropës: Duhet të paguani 4% për mbrojtjen, jo 2%

Donald Trump ka kërkuar që vendet e NATO-s të shpenzojnë 4% të PBB-së së tyre për mbrojtjen, duke dyfishuar angazhimin aktual të shpenzimeve që shumë shtete anëtare tashmë po përpiqen të përmbushin.

Presidenti amerikan shtoi se “të gjitha vendet e NATO-s duhet të përmbushë angazhimin e tyre prej 2%, dhe kjo duhet të shkojë në 4%!”

Udhëheqësi i SHBA-së, postoi qëndrimin e tij në një status në “Tëitter” ku tha se shtetet e NATO-s “duhet të paguajnë 2% të PBB-së në mënyrë të menjëhershme, jo më 2025.”

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto