Templates by BIGtheme NET

“O të gjithë, o asnjë” – Irani kërcënon mbylljen e ngushticës së Hormuzit pas sanksioneve të SHBA-së

Irani ka kërcënuar të bllokojë ngushticën e Hormuzit, një arterie vitale për dërgesat e naftës nga Lindja e Mesme. Paralajmërimi vjen si përgjigje ndaj SHBA-së, e cila po përpiqet të bllokojë eksportet e papërpunuara të naftës iraniane.

Pasi u tërhoq nga një marrëveshje e rëndësishme ndërkombëtare për kufizimin e programit bërthamor të Teheranit, Uashingtoni ka urdhëruar vendet të ndërpresin blerjen e naftës nga Irani deri më 4 nëntor ose të përballen me sanksione sekondare të Shteteve të Bashkuara.

Korporata të mëdha energjetike evropiane, si Total i Francës, tashmë janë tërhequr nga Irani.

“Përgjigja më transparente, e plotë dhe e shpejtë u dha nga z. Rouhani, presidenti iranian, në udhëtimin e tij të fundit në Evropë. Përgjigjja ishte e qartë: nëse Irani nuk mund të eksportojë naftë përmes Gjirit Persik, askush nuk do ta bëjë këtë.” tha këshilltari i lartë i kreut të Iranit për çështjet ndërkombëtare, Ali Akbar Velayati.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto