Templates by BIGtheme NET

Ndërron jetë regjisori me origjinë shqiptare, pjesë e Hollywood-it

Regjisori i njohur me origjinë shqiptare Stan Dragoti, ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare.

Dragoti ka realizuar disa filma në Hollywood, në vitet 60-70 kur ishte një nga yjet e kinematografisë amerikane, për këtë arsye njihet si shqiptari që shembi muret e Hollyëood-it.

Dragoti ka lindur më 4 tetor 1932 në New York City, në një familje me origjinë Tepelenase, që kishte emigruar shumë herët në ShBA.

Dragoti ka drejtuar filmat: Dirty Little Billy; Love at First Bite; Mr. Mom; The Man ëith One Red Shoe; She’s Out Of Controll dhe Necesary Roughness. Ai studioi në kolegjin “Cooper Union” në New York dhe shkollën e arteve vizuale.

Jo vetëm me filma, Dragoti është angazhuar edhe ën realizimin e reklamave për gjigantet e industrisë së linjave ajrore dhe atyre së prodhimit të makinave.

Para pak vitesh ai ka qenë për vizitë edhe në Shqipëri, ku nisi disa projekte për promovimin dhe nxitjen e zhvillimit të turizmit.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto