Templates by BIGtheme NET

La prapa Bill Gates, kush është njeriu më i pasur sot në botë

Njeriu më i pasur në historinë moderne të njerëzimit është Jeff Bezos. Ai ka në pronësi kompaninë Amazon.com dhe  ka një pasuri me vlerë 150 miliardë dollarë, sipas Indeksit të miliarderëve të Bloomberg.

Pasuria e tij ka thyer rekordin që dikur e ka mbajtur themeluesi i Microsoft, Bill Gates, një pasuri me vlerë 149 miliardë dollarë. Në vitin 1999, vlera neto e Gates arriti kulmin e saj, duke arritur në 100 miliardë dollarë, që me vlerën e dollarit të sotëm përkthehet në 149 miliardë dollarë.

Për vite me rradhë, Gates dhe Bezo kanë qenë në garë për të marrë titullin si njeriu më i pasur në botë. Por ish-shefi i Microsoft ka dhuruar një pjesë të madhe të pasurisë së tij për bamirësi dhe tani ka pasuri me vlerë 95.5 miliardë dollarë, sipas Bloomberg.

Kjo i ka lënë rrugë të lirë që Bezo të bëhet njeriu më i pasur në botë.

54-vjeçari u bë njeriu më i pasur një vit më parë, pasuria e tij fillimisht arriti në 104 miliardë dollarë.

Por disa mbikëqyrës të pasurisë nuk e konsideronin pasurinë e Bezos të vërtetë më të madhe se Gates, pasi 100 miliardë dollarë të Gates në vitin 1999 nuk u përshtatën për inflacionin.

Kush është Jeff Bezos?

Jeff Preston Bezos  ka lindur më 12 janar 1964 është një sipërmarrës amerikan, investitor, filantropist dhe themelues, kryetar dhe shef ekzekutiv i Amazon, një nga shitësit më të mëdhenj në botë.

Bezos u lind në Albuquerque, New Mexico, dhe u rrit në Houston, Texas. Ai u diplomua nga Universiteti Princeton në vitin 1986,  në inxhinieri elektrike dhe shkenca kompjuterike. Ai punoi në Wall Street në një sërë fushash të ndërlidhura nga viti 1986 deri në fillim të vitit 1994. Ai themeloi Amazon.com në fund të vitit 1994 në një udhëtim rrugor nga Nju Jorku në Seattle.

Kompania filloi si një librari online dhe u zgjerua në një shumëllojshmëri produktesh dhe shërbimesh, duke përfshirë video dhe audio streaming. Aktualisht është kompania më e madhe në botë e shitjeve në internet, si dhe ofruesi më i madh në botë i shërbimeve të infrastrukturës cloud nëpërmjet krahut të Amazon Web Services.

Si e rriti pasurinë?

Bezo i shtoi interesat e tij të biznesit kur themeloi kompaninë e hapësirës ajrore Blue Origin në vitin 2000. Një fluturim testimi Blue Origin me sukses arriti hapësirë ​​të parë në 2015 dhe Blue ka në plan të fillojë avionin hapësinor komercial të hapësirës njerëzore që në fillim të vitit 2018. Ai bleu “The Washington Post” në 2013 për 250 milionë US $ në para të gatshme. Bezos menaxhon investime të tjera të biznesit nëpërmjet fondit të tij të kapitaleve, Bezos Expeditions.

Më 27 korrik 2017, ai u bë personi më i pasur në botë kur vlera e tij neto e vlerësuar u rrit në pak më shumë se 90 miliardë dollarë. Pasuria e tij arriti 100 miliardë dollarë për herë të parë më 24 nëntor, pasi çmimi i aksioneve të Amazon u rrit me më shumë se 2.5%.

Më 6 mars 2018, Forbes zyrtarisht e caktoi Bezon personin më të pasur në botë me vlerë neto prej 112 miliardë dollarësh, duke e bërë atë miliarderin e parë të qindarkut në indeksin e pasurisë.

Më 16 korrik 2018, Bezos u shpall njeriu më i pasur në historinë moderne kur indeksi i miliarderëve të Bloomberg njoftoi se vlera e tij neto kishte thyer $ 150 miliardë./Hashtag.al 

Vini re: Ky shkrim është pronësi intelektuale e CNB.com përshtati në shqip Hashtag.al

 


MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto