Templates by BIGtheme NET

Kryeministri italian: BE duhet të krijojë një agjensi krizash për ardhjen e emigrantëve

Kryeministri italian Giuseppe Conte kërkon që një agjenci e re e BE të mbikëqyrë shpërndarjen e emigrantëve të mbëritur në det. Fundjavën e kaluar, ai sulmoi një marrëveshje ad-hoc me gjashtë shtete të BE-së për të marrë më shumë të ardhur nga Afrika.

Italia i bëri thirrje të enjten Komisionit Europian që të ngrejë një “njësi krizash” për t’u marrë me qindra emigrantë që do të merren çdo javë në Detin Mesdhe.

Thirrja erdhi ditë pasi kryeministri italian Giuseppe Conte personalisht telefonoi drejtuesit e disa shteteve të tjera të BE, duke u bërë thirrje atyre të ndihmojnë procesin e procesit të disa emigrantëve të marrë nga një anije e goditur nga bregu italian të shtunën.

“Ajo që ndodhi … duhet të bëhet normë, që nuk varet nga ne, duke telefonuar partnerët tanë, por të menaxhuar nga kabineti i krizës apo komiteti nën drejtimin e Komisionit Evropian“, tha Conte për të përditshmen italiane Il Fatto Quotidiano.

Ai tha se kishte shkruar në Komision për të përshkruar idenë, të cilën ai tha se do të ndihmonte në menaxhimin më të mirë të uljeve të emigrantëve në det.

Krahas intervistës, Il Fatto publikoi ekstraktet e letrës, drejtuar Presidentit të Komisionit Europian Jean-Claude Juncker dhe Presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk.

Ne duhet të krijojmë sa më shpejt një ‘njësi krizash’ të ngarkuar me koordinimin e veprimeve të përbashkëta dhe plotësuese nga shtetet anëtare,” tha ai. Njësia në veçanti duhet të ndihmojë në identifikimin e “portit të zbarkimit për emigrantët dhe vendeve të përgatitura për të strehuar personat e shpëtuar“.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto