Templates by BIGtheme NET

Trump paralajmëron aleatët: Kush bën biznes me Iranin, nuk bën me ne

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka paralajmëruar të gjithë vendet që bëjnë biznes me Iranin, në kuadër të sanksioneve amerikane ndaj këtij vendi.

 “Kushdo që bën biznes me Iranin nuk do të bëjë biznes me Shtetet e Bashkuara”, paralajmëroi presidenti Trump përmes një postimi  në rrjetet sociale.

Disa nga sanskionet nisën efektin brenda natës, ndërkohë që sanksione më të forta pritet të nisin në nëntor, kur do miratohet paketa e dytë e sanksioneve.

Presidenti iranian Hassan Rouhani, i cilësoi masat si “luftë psikologjike”, që synonin të “mbjellin përçarjen midis iranianëve”, shkruan ‘BBC’.

Sanksionet vijnë pas tërheqjes së SHBA-së nga Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit, i njohur gjithashtu si marrëveshja bërthamore e Iranit, më parë këtë vit.

Marrëveshja, e negociuar gjatë presidencës së Barak Obamës, e pa Iranin të kufizonte aktivitetet e diskutueshme bërthamore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Por Trump e ka quajtur marrëveshjen “të njëanshme”, “katastrofike” dhe “më e keqja që kam parë ndonjëherë”. Ai beson se presioni ekonomik do ta detyrojë Iranin të bjerë dakord për një marrëveshje të re.

Bashkimi Evropian, i cili mbetet i përkushtuar ndaj marrëveshjes fillestare, ka kundërshtuar sanksionet, duke u zotuar të mbrojë firmat që bëjnë “biznes të ligjshëm” me Iranin.

Britania po ashtu është distancuar nga ky veprim, ndërsa theksoi se do t’i përmbahet marrëveshjes bërthamore.

“Ne nuk do të ndjekim SHBA për sanksionet”, ka sqaruar Alistair Burt, zëvendësministër i Jashtëm, në të njëjtën kohë edhe përgjegjës për çështjet që lidhen me Lindjen e Mesme.

Cilat janë sanksionet?

Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që solli sanksionet në vendin e tij në 00:01 EDT (04:01 GMT) të martën. Ata synojnë:

Blerja ose përvetësimi i kartëmonedhave amerikane nga qeveria e Iranit

Tregtia e Iranit në ar dhe metale të tjera të çmuara

Grafit, alumin, çelik, thëngjill dhe softuer të përdorur në proceset industriale

Transaksionet që lidhen me valutën iraniane

Aktivitete në lidhje me lëshimin e borxhit sovran nga ana e Iranit

Sektori i automobilave i Iranit

Një fazë e dytë është planifikuar të kthehet në fuqi më 5 nëntor, e cila do të ketë implikime për sektorët e energjisë dhe anijet e Iranit, tregtinë e naftës dhe transaksionet nga institucionet e huaja financiare me Bankën Qendrore të Iranit.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto