Templates by BIGtheme NET

Kushtet e këqija të punës, punëtorët afrikanë dalin në greva në Itali

Punëtorët emigrantë afrikanë kanë dalë në grevë në Itali në shenjë proteste ndaj kushteve të tyre të këqija të punës, pasi 16 punëtorë vdiqën në aksidente në rrugë.

Duke bërtitur “ne nuk jemi skllevër”, punonjësit e fermave ulën mjetet dhe marshuan në qytetin e Foggia në Italinë jugore.

Greva vjen pasi 16 emigrantë vdiqën në dy aksidente të veçanta në 48 orë.

Në të dyja rastet, kamionët që mbanin domate u përplasën me furgona që mbanin punëtorët në shtëpi pas punës së tyre të ditës.

Katër punëtorë vdiqën në një aksident në rajonin e Pulias të shtunën dhe 12 të tjerë u zhdukën në një përplasje me kokë pranë Lesina në veri të Foggia dy ditë më vonë.

Punëtorët thonë se rekrutuesit që mund të jenë të lidhur me krimin e organizuar i përzënë nga fermat në fermë në furgona të mbipopulluara dhe nuk u japin atyre kontrata pune.

Një “marshim i kuq” u njoftua nga punëtorët e fermave të shtunën – duke i bërë jehonë kapelet e veshur nga mbledhësit e domates në fushat rreth Foggia.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto