Templates by BIGtheme NET

Greqia në krizë për mjekë

Mungesat në mjekë kanë krijuar probleme në operacionet e departamenteve kryesore në disa spitale në Greqi.

“Ne kemi paralajmëruar se problemi i mungesës së personelit në spitale do të shpërthejë dhe spitalet do të kalojnë në kolaps”, ka thënë Panos Papanikolaou i Federatës së Sindikatave të Mjekëve Spitalorë Grekë, raporton “Kathimerini”.

Autoritetet nuk kanë ende ndonjë plan për të plotësuar mjekët që po largohen nga vendi, sipas Papanikolaou, i cili tha se 35-40 për qind e posteve të specialistëve janë të zbrazëta.

Spitalet në Agrinio dhe Tripoli dhe Thrasio në Athinën perëndimore janë ndër ata që janë prekur më keq.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto