Templates by BIGtheme NET

Shpërthim në Siri, 39 të vdekur mes tyre 12 fëmijë

Të paktën 39 njerëz – duke përfshirë 12 fëmijë – janë vrarë në një shpërthim që rrëzoi një ndërtesë në provincën veri-perëndimore të Idlibit, kryesisht kryengritëse të Sirisë.

Ndërtesa në qytetin Sarmada thuhet se përmban municione që i përkisnin një tregtari të armëve.

Dhjetra njerëz ende janë të humbur, një monitor dhe korrespondentë thonë.

Idlib është zona e fundit kryesore e rebelimit dhe pritet të jetë objektivi i ardhshëm i forcave të armatosura siriane.

Në muajt e fundit, qeveria siriane, e mbështetur nga Rusia dhe Irani, ka bërë përparime të mëdha në ofensivën e saj kundër një numri grupesh rebele dhe xhihadiste në të gjithë Sirinë.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto