Templates by BIGtheme NET

16 viktima nga “Ethet e Nilit Perëndimor” në Greqi

Gjashtëmbëdhjetë persona kanë vdekur si rezultat i rënies në kontak me “Ethet e Nilit Perëndimor” në Greqi nga një total prej 133 rastesh të raportuara, tha një zyrtar i Qendrës për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (KEELPNO) të mërkurën.

“Fatkeqësisht, përhapja e virusit është mjaft e gjerë dhe incidentet janë zbuluar në shumë komuna, kryesisht në Attica dhe Maqedoninë Qendrore”, tha Danai Pervanidou, kryetarja e Njësisë për Sëmundjet e Vazhdueshme Vector, për agjencinë shtetërore të lajmeve “AMNA”.

Këtë vit pati një fillim të hershëm të virusit, i cili u shkaktua nga temperaturat e larta dhe reshjet në verën e hershme, tha ajo.

“Ne jemi në kulmin e rasteve, nga mesi i gushtit deri në mes të shtatorit, por do të shohim incidente të tjera në fillim të tetorit,” tha Pervanidou, duke rekomanduar që qytetarët të marrin masat e duhura për të mbrojtur veten.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto