Templates by BIGtheme NET

Vuçiç emëron shefin e ri të ushtrisë serbe, një ushtarak i lindur në Kosovë

Shefi i Shtabit të forcave të Armatosura serbe, do të jetë një ushtarak i lindur në Kosovë.

Lajmin e dha presidenti Aleksandar Vuçiç, i cili përpos lajmërimit që Ljubisha Dikoviç nuk do të shërbejë më si shef i shtabit të forcave të armatosura serbe, zbuloi kur do të ishte shefi i ri.

Ai është gjenerali Milan Mojsiloviç, një ushtarak i lindur në Mitrovicë të Kosovës, shkruan B92.

“Kam pranuar kërkesën e Dikoviçit për daljen në pension. Dua ta falenderoj për marrëdhënien e tij me Serbinë dhe heroizmin dhe guximin që e kundërshtoi agresionin e NATO-s”, deklaroi Vuçiç.

Milan Mojsiloviç është një nga oficerët më me përvojë të Forcave të Armatosura Serbe.

Ai ka shërbyer si shef i departamentit të operacioneve në komandën e forcave operative të Armatës së Serbisë, zëvendës komandant i Komandës së bashkuar operative të Shtabit të Përgjithshëm dhe Komandanti i Ushtrisë.

Përpara se te merrte këtë detyre ai shërbeu si kreu i Përfaqësisë ushtarak në Misionin e Republikës së Serbisë në NATO në Bruksel. Milan Mojsiloviç ka lindur në Mitrovicë më 3 gusht 1967.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto