Templates by BIGtheme NET

Ministri grek i mbrojtjes do votojë kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë, kërcënon me largim nga koalicioni

Kreu u partisë nacionaliste Grekët e Pavarur dhe njëherësh Ministri i Mbrojtjes Panos Kammenos përsëriti të hënën pretendimet se partia e tij (ANEL) nuk do të votojë për ratifikimin e marrëveshjes së emrit me Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.

Marrëveshja nuk do të ratifikohet. Ne partnerët e qeverisë do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë në mënyrë që ajo të mos ratifikohet. Ne kemi thënë qartë se nuk do të votojmë [për marrëveshjen]. Unë kam bërë këtë angazhim publikisht pak kohë më parë, “tha Kammenos.

Kammenos shoti më tej se partia e tij e vogël e krahut të djathtë do të “tërhiqte mbështetjen e saj” nga qeveria e majtë, nëse marrëveshja e nënshkruar në qershor dhe zgjidhja e një mosmarrëveshjeje të vjetër midis dy fqinjëve ballkanikë u sillet ligjbërësve për ratifikim.

Të tjerët pastaj do të duhet të hyjnë në partnerë me qeverinë“, shtoi Kammenos, duke u shprehur me siguri në fillim të këtij muaji nga kryeministri Alexis Tsipras se grekët e pavarur nuk do të bënin asgjë për të parandaluar kalimin e marrëveshjes.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto