Templates by BIGtheme NET

Ministri i Jashtëm gjerman takohet me Kotzias: Zgjidhja që duhet të japim për emigrantët

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas është takuar sot në Greqi me homologun e tij Nikos Kotzias , ndërsa liderët e BE në Salzburg ranë dakord të hapin bisedime me Egjiptin dhe vendet e tjera të Afrikës së Veriut për kufizimin e flukseve të migracionit.

Ministri gjerman argumentoi se edhe vendet anëtare të BE që aktualisht refuzojnë të pranojnë emigrantët mund të kenë një “pjesëmarrje aktive”  që situata të përmirësohet.

“Vendet që marrin një qëndrim të ashpër mbi migracionin,  si Hungaria, Polonia dhe Republika Çeke,  mund të japin një kontribut financiar ose të ndihmojnë për patrullimin në kufi.  Unë shpresoj se një marrëveshje e tillë mund të gjendet së shpejti … Ne kemi nevojë për një zgjidhje në Mesdhe. Greqia ka qenë e mbingarkuar nga një goditje e kohëve të fundit në ardhjen nga Turqia, e kombinuar me procedurat e saj të ngadalta të azilit dhe refuzimin e shteteve të tjera evropiane për të pranuar më shumë refugjatë.”, tha Mass.

Ndërsa ministri grek i emigracionit këtë javë ka deklaruar se Greqia deri tani ka regjistruar më shumë se 21,700 të ardhur nga deti këtë vit krahasuar me 17,500 për të gjithë vitin e kaluar. “Ne duhet të mendojmë se si mund ta zbatojmë më mirë marrëveshjen BE-Turqi”, tha më parë Maas për të përditshmen greke Kathimerini.

Sipas raportimeve kushtet janë më të këqija në ishullin Lesbos, ku po mbahen një pjesë e mirë e emigrantëve. Aty strehohen rreth 9,000 njerëz, rreth trefishi i kapacitetit nominal.

Ministri grek i Financave Euklid Tsakalotos këtë javë tha se ishte “natyrisht” i tronditur nga imazhet e kampit, por shtoi: “Unë jam i tronditur edhe më shumë nga indiferenca e evropianëve të tjerë për këtë çështje.”

“Greqia është zotuar të heqë rreth 2,000 njerëz nga Lesbos deri në fund të muajit, ndërsa puna për përmirësimin e sistemit të kanalizimit në Moria do të fillojë “menjëherë”, tha të enjten Ministri i Migracionit Dimitris Vitsas.

Burimi: https://www.thelocal.de/20180920/heiko-maas-says-germany-wants-stronger-eu-border-agency-on-migration

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto