Templates by BIGtheme NET

5 milionë euro drogë nga Shqipëria, 17 persona në pranga në Bari të Italisë (VIDEO)

17 persona në pranga në Bari të Italisë për trafik kokaine, hashashi dhe marijuane. Karabinierët kanë arrestuar anëtarë të klanit Velluto në zonat e Carrassit dhe San Pasquales. Si provë janë sekuestruar 700 kilogramë marijuanë, që ishte transportuar nga Shqipëria, në vlerën e 5 milionë eurove.

Ata janë prangosur me akuzat e trafikut të drogës me rrethanat rënduese të sasisë së madhe të kapur, posedim dhe trafikim të drogës, lidhjeve mafioze, si dhe të ndalimit të municioneve, raporton “La Gazzetta del Mezzogiorno”.

12 persona përfunduan në burg dhe 5 nën arrest shtëpie, ende në hetim.

Ushtria identifikoi “bazën logjistike” që përdorej për projektimin, planifikimin dhe drejtimin e aktiviteteve kriminale, si një në afërsi të kishës së San Marcello, në lagjen San Pasquale, një bastion i klanit; një magazinë të anijeve në zotërimin e njërit nga bashkëpunëtorët, në të cilën ishin përgatitur anijet në funksion të transportit të narkotikëve nëpërmjet detit.

Gjithashtu dy shtëpi të braktisura, të përdorura si depo të përkohshme të drogës, me vlerë miliona euro. Një nga shtëpitë e lartpërmendura ishte destinacioni i ngarkesave të mëdha të drogës, nga Italia veriore.

Në një nga vilat u kapën 20 kilogramë marijuanë, 10 kilogramë hashash, 12 municione kalibri 9, 6 të tjera kalibri 9×21, një armë kallashnikov.

Ndërsa në villën tjetër në Torre a Mare u kap sasia e drogës që kishte mbërritur nga Shqipëria. Për transportin e saj detar në distancën Shqipëri-Puglia, sipas hetimeve ishte përdorur  një anije e pajisur me dy motorë të jashtëm prej 250 kuaj fuqi.

Sasia e sekuestruar është 7 kuintalë (700 kilogramë). Ato ishin vendosur në pako të mëdha, me një vlerë prej 5 milionë eurosh, shkruan “Borderline24.com”.

Të arrestuarit:

VELLUTO Domenico, 53, i quajtur “Mimmo Velluto”

CASTORO Francesco, 51 vjeç, i quajtur “Grisù”

DE GIGLIO Vincenzo, 28 vjeç, i quajtur “Pisellino”

FERRARA Paolo, 43 vjeç

FRANCO Francesco, 28 vjeç

Gallo Cosimo, 56 vjeç

MARVULLI Gianluca, 36 vjeç, i quajtur “Luca”

RANIERI Umberto, 50 vjeç

PERFETTO Luigi, 57 vjeç

PINTO Vito, 42 vjeç;

ROMITO Pietro, 33 vjeç, i ashtuquajturi “Piero Prosciutto”

SASSANELLI Nicola, 40 vjeç, i ashtuquajturi “Banana”

 Arreste në shtëpi:

COLASUONNO Renato, 66 vjeç, i quajturi “Marcello”

FANELLI Angelo, 34 vjeç

MEMOLA Davide, 39 vjeç

DE MANNA Antonio, 35 vjeç

FRADDOSIO Umberto, 35 vjeç

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto