Templates by BIGtheme NET

Përfitoi 500 mijë euro, ish-kryeministri kroat dënohet me 2 vjet e gjysmë burg

Ish-kryeministri Ivo Sanader do të vuajë 2 vjet e gjysmë burg sipas një vendim i gjykatës kroate për njeriun që udhëhoqi Kroacinë për gjashtë vjet dhe ishte kryeministri i anëtarësimit të Kroacisë në NATO dhe i liberalizimit të vizave.

Ai u ndëshkua nga Gjykata e Qarkut në Zagreb për rastet e korrupsionit që rëndonin mbi të.

Drejtësia vendosi që Sanader gjithashtu duhet të kthejë rreth gjysmë milioni euro (570,000) pas ryshfetit që ai mori në një marrëveshje me Bankën Hypo të Austrisë në vitet 1990, duke përfituar 500 mijë euro

Ai është zyrtari më i lartë i arrestuar për korrupsion në Kroaci, ç’ka i hapi vendit “portën” për anëtarësim në Bashkimit Evropian.

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto