Templates by BIGtheme NET

Dikur të preferuara nga pushuesit, sot janë kthyer në gërmadha (Fotot)

Hotelet luksoze dhe vendpushimet e tilla në mbarë botën të sjellin në mendje udhëtimet turistike ku pushuesi shkon dhe nuk e vret mendjen për asgjë por shkon vetëm për t’u shplodhur.

Por në shumë raste, hotelet që e kanë ofruar këtë shërbim për pushuesit anembanë botës janë braktisur. Shkaqet për këtë janë të shumta duke ndryshuar sipas vendit ku mund të përmendim luftën, motin, fatkeqësitë financiare dhe katastrofat e shkaktuara nga vetë dora e njeriut.

Të gjitha këto kanë bërë që pallatet e pushimit dhe kënaqësisë të kthehen në vende të braktisura të kthyer shpeshherë në gërmadha.

Më poshtë është një listë me 10 nga hotelet e njohura që dikur kanë qenë si destinacione pushimi për qindra mijëra persona në mbarë botën ndërsa sot qëndrojnë thjesht si ngrehina prej betoni.

Gjeografia e shpërndarjes së tyre është thuajse në gjithë botën duke nisur nga Evropa, Azia, Amerika e Veriut dhe ajo e Jugut.

Hotel, Vientiane, Laos

El Hotel del Salto, Colombia

Igloo City, Alaska

 

Varosha, Famagusta, Cyprus

Hotel Renakse, Phnom Penh, Cambodia

Sofitel Heiva, Huahine, French Polynesia

Sheraton Rarotonga, Cook Islands

Hotel Polissya, Pripyat, Ukraine

Ryugyong Hotel, Pyongyang, North Korea

Lee Plaza, Detroit, Michigan

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto