Templates by BIGtheme NET

Pasaportat më të fuqishme në botë

Ka pak gjëra më shumë çliruese sesa udhëtimi – edhe pse disa pasaporta ofrojnë më shumë liri se të tjerët.

Një raport i ri i botuar në tetor 2018 tregon vetëm sa kufij mund të kalojnë disa dokumente udhëtimi.

Sipas Indeksit të Pasaportave të Henley, e përpiluar nga qytetaria globale dhe firma këshilluese e qëndrimit Henley & PartnersCitizens, Japonia tani ka pasaportën më të fuqishme në planet.

Duke fituar qasje pa viza në Mianmar më parë këtë muaj, qytetarët japonezë tani mund të gëzojnë akses pa viza ose viza në mbërritje në plot 190 destinacione anembanë botës – duke e mundur Singaporin me 189 destinacione, në vendin e dytë.

Gjermania, e cila filloi 2018 në vendin e parë, tani është në vendin e tretë me 188 destinacione, së bashku me Francën dhe Korenë e Jugut.

Renditja:

  1. Japonia: 190
  2. Singapori: 189
  3. Gjermania, Franca, Koreja e Jugut: 188
  4. Danimarka, Finlanda, Italia, Suedia, Spanja: 187
  5. Norvegjia, Mbretëria e Bashkuar, Austria, Luksemburgu, Hollanda, Portugalia, Shtetet e Bashkuara: 186
  6. Belgjikë, Zvicër, Irlandë, Kanada: 185
  7. Australia, Greqia, Malta: 183
  8. Zelanda e Re, Republika Çeke: 182
  9. Islanda: 181
  10. Hungaria, Sllovenia, Malajzia: 180

Pra cilat pasaporta ofrojnë lëvizjen më të ulët?

Vendet e përbashkëta të fundit në listën e Përditësuar të Indeksit të Pasaportave Henley janë Afganistani dhe Iraku, me qasje pa viza ose viza në 30 juridiksione, duke qenë më poshtë Sirisë dhe Somalisë (32) dhe Pakistanit (33).

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto