Templates by BIGtheme NET

Nesër zgjidhet pasardhësja e Angela Merkelit

Nesër në Gjermani do të zgjidhet pasardhësja e Merkelit.  Udhëheqësja e CDU dhe kancelarja e Gjermanisë që nga viti 2005, Angela Merkel, njoftoi në tetor se largohet nga pozita e liderit të partisë dhe nuk kishte në plan të rihapte garën për postin e kancelares.

Zgjedhja e pasardhësit të saj do të bëhet në një kongres partiak në Hamburg, ku marrin pjesë 1.001 delegatë.

Ndër delegatët, do të ketë shumë politikanë profesionistë apo të rastësishëm në nivel shtetëror, rajonal apo lokal.

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto