Templates by BIGtheme NET

Protestat e studentëve jehonë në mediat ndërkombëtare

Në ditën e tyre të dytë të protestës para Ministrisë së Arsimit, studentët kërkuan ulje të tarifave të studimeve, ndërsa pika 4 e Vendimit të Këshillit të Ministrave, e cila parashikonte pagesë shtesë për provimet e mbartura është shfuqizuar zyrtarisht.

Por kjo protestë jo vetëm që tërhoqi vëmendjen e e gjithë shqiptarëve por edhe të mediave të huaja prestigjoze, si “The New York Times”, “Washington Post”, “The Seattle Times”, etj.

4 kërkesat e studentëve janë:
1. Anulimi i VKM për tarifa shtesë.
2. Përgjysmimi i tarifës së studimit.
3. Përmirësimi i kushteve të konvikteve.
4. Bordi i Administrimit të ketë̈ numër të barabartë votash mes fakulteteve dhe Ministrisë se Arsimit, duke shtuar një përfaqësues nga studentet ne bord.

Mediat ndërkombëtare:

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto