Templates by BIGtheme NET

Holanda përplaset me Izraelin për shkak të vendimit ndaj palestinezëve

Palestinezët në Holandë do të jenë për herë të parë në gjendje të rendisin Bregun Perëndimor, Gazën dhe Jerusalemin Lindor si vendlindje të tyre, pasi sipas ligjvënësve holandezë, Izraeli nuk ka sovranitet mbi ato zona.

Sekretari i shtetit holandez, Raymond Knops, njoftoi Dhomën e Përfaqësuesve në Hagë për ndryshimet e bëra, duke shpjeguar se vendimi ishte bazuar në “pikëpamjen holandeze se Izraeli nuk ka sovranitet mbi këto fusha” dhe faktin që Holanda nuk e njeh sovranitetin palestinez.

Banorët e këtyre zonave që jetojnë në Holandë aktualisht kanë dy opsione, kur specifikojnë vendlindjen e tyre në regjistrin civil holandez – ‘Izrael’ ose ‘I panjohur’. Mundësia ‘i panjohur’ u shtua vetëm në vitin 2014, pas protestave që kërkojnë mundësi më të drejta për shënimin e vendlindjes.

Këto munësi vlejnë për palestinezët e lindur pas 15 majit 1948, kur u themelua shteti i Izraelit.

Ndërsa vendasit që tani banojnë në Holandë janë ende të përjashtuar nga renditja e Palestinës si vendlindja e tyre, ata tani do të jenë në gjendje të përdorin emrin e territorit ku kanë lindur.

Hollanda nuk e njeh sovranitetin palestinez, kështu që lëvizja shihet si një hap pozitiv që njerëzit identifikojnë si nga atje. Ndërsa OKB dhe 136 vende e njohin Palestinën si një shtet sovran, shumë vende të BE-së presin që kjo të krijohet si pjesë e një marrëveshjeje paqësore në rajon.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto