Templates by BIGtheme NET

Brexit, britanikët mund të votojnë sërish nëse duan të qëndrojnë në BE

Deputetët do të votojnë sot nëse do t’i japin publikut një referendum të ri mbi Brexit, pasi John Bercow zgjodhi një amendament që mund të çonte në një votim përfundimtar.

Do të jetë hera e parë që Dhoma e Komunëve ka mbajtur një votim zyrtar mbi çështjen e një referendumi tjetër dhe do të zhvillohet një ditë tjetër në Westminster.

Mocioni, i paraqitur nga Sarah Wollaston e Grupit të Pavarur, do të votohet sonte gjatë një debati për të kërkuar një vonesë për Brexit.

Ai urdhëron kryeministren Theresa May që të kërkojë të vonojë Brexit “për qëllime të legjislacionit dhe mbajtjes së një votimi publik në të cilin njerëzit e Mbretërisë së Bashkuar mund të japin pëlqimin e tyre” për ose lënë BE në kushtet e një marrëveshje të dakorduar nga Parlamenti ose qëndrimin në bllok.

Amendimi mbështetet nga deputetët e Partisë Laburiste, SNP, Plaid Cymru, Liberal Demokratët dhe Grupi i Pavarur.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto