Templates by BIGtheme NET

Parlamenti britanik voton kundër referendumit të dytë për Brexit

Deputetët kanë votuar kundër një referendum të ri për Brexit, duke hedhur poshtë një mocion që do të shkaktonte një votim përfundimtar.

Mocioni, i votuar gjatë një debati për vonimin e Brexit, kërkoi që Theresa May të shtyjë daljen e Britanisë nga BE “për qëllime ligjore dhe mbajtjes së një votimi publik në të cilin qytetarë e Mbretërisë së Bashkuar mund të jepnin pëlqimin e tyre” BE në kushtet e një marrëveshjeje të dakorduar nga Parlamenti ose të mbetur në bllok.

Ishte hera e parë që deputetët kanë votuar zyrtarisht nëse do t’i japin publikut një votim përfundimtar në Brexit.

Propozimi i znj. Wollaston u mbështet nga deputetët Laburistë, SNP, Plaid Cymru, Liberal Demokratët dhe Grupi i Pavarur.

Por vendimi i saj për të detyruar një votim mbi amendamentin ngacmoi shumë deputetë të tjerë pro-referendum, të cilët donin të prisnin derisa të kishte më shumë shanse për t’u kaluar.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto