Templates by BIGtheme NET

Administrata Trump të tjera sanksione ndaj Rusisë për incidentin në Krime

Uashingtoni ka vendosur një sërë sanksionesh të reja mbi Rusinë mbi veprimet “të pajustifikuara” gjatë një incidenti detar nëntorin e kaluar në ngushticën Kerch pranë Krimesë, kur tre anije ukrainase hynë në ujërat territoriale të Rusisë.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së përfshiu gjashtë persona dhe tetë entitete në përditësimin e tij të së premtes të “Caktimeve të lidhura me Ukrainën dhe Rusinë”. Zëvendësdrejtori i Shërbimit të Gardës Kufitare Ruse, i cili është nën komandën e Shërbimit Federal të Sigurisë Federale (FSB), si si dhe kreu i shërbimit FSB-së në Krime dhe Sevastopol janë midis individëve të sanksionuar.

Lista e entiteteve përbëhet nga tetë ndërmarrje që lidhen me industrinë e ndërtimit të anijeve dhe veprojnë si kontraktorë të mbrojtjes të Rusisë, duke përfshirë një prodhues të motorëve në Shën Petersburg, disa fabrika të ndërtimit të vendosura si në Krime ashtu edhe në Rusinë kontinentale dhe kompanitë që prodhojnë pajisje hidroakustike dhe automatikë për anije.

Sanksionet u vendosën mbi “sulmin e pajustifikuar të 25 nëntorit ndaj tre anijeve të Ukrainës pranë ngushticës Kerch”, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Shtetit të SHBA.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto