Templates by BIGtheme NET

Kryeministri francez: Do të ndalojmë protestat e Jelekëve të Verdhë

Kryeministri francez Edouard Philippe ka deklaruar se do të ndalojë protestat e “Jelekëve të Verdhë” në lagjet kryesore të Parisit, duke i akuzuar protestuesit se e kanë kthyer tubimin e tyre në shkatërrime, plaçkitje dhe djegie.

“Nga e shtuna e ardhshme, ne do të ndalojmë protestat e” Jelekëve të verdhë “në lagjet që kanë qenë më të goditurat sapo të shohim praninë e grupeve radikale dhe qëllimet e tyre për të shkaktuar dëme.”, tha Philippe këtë të hënë, shkruan “RT”.

Philippe njoftoi më pas se shefi i policisë së qytetit, Michel Delpuech, do të shkarkohet dhe zëvendësohet të mërkurën nga Didier Lallement, i cili është aktualisht zyrtar i lartë i policisë në rajonin jugperëndimor të Nouvelle-Aquitaine.

Philippe ka kritikuar policinë e Parisit për trajtimin e protestave të së shtunës, duke thënë se “strategjia për mbajtjen e rendit nuk u zbatua siç duhet”.

Plilippe paralajmëroi dhe përdoruesit e rrjeteve sociale duke thënë se “të gjithë ata që marrin pjesë, inkurajojnë ose lavdërojnë lëvizjen në rrjetet shoqërore  do të marrin përgjegjësi”.

Protestat e së shtunës u kthyen në trazira, me makina të djegura. Dyqanet përgjatë rrugës u shkatërruan dhe u plaçkitën. Policia përdori gaz lotsjellës dhe metoda të tjera për të shpërndarë protestuesit.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto