Templates by BIGtheme NET

Stërvitjet ushtarake Shqipëri-Kosovë nervozojnë Serbinë: Përgatitje për dhunë në veri të Kosovës

Disa manovra të ushtrisë së re të Kosovës me ushtrinë shqiptare kanë zgjuar reagime nga ana e serbëve, transmeton Gazeta Express.

Mediat në Serbi shkruajnë se serbët po ankohen për heshtjen e KFOR-it në, siç thonë ata manovra të jashtëligjshme të shqiptarëve në territorin e Kosovës.

”Këto janë pregatitje për provokime të dhunës në pjesën veriore të Kosovës”, ka thënë politikani serb, Milovan Drecun.

Drecun vlerësoi se kjo ishte një demonstrim i papranueshëm i politikës së Shqipërisë së Madhe, se Shqipëria nuk kishte bazë për të dërguar anëtarë të ushtrisë së saj në Kosovë – nëse nuk ishin okupatorë – dhe ajo që po bën Shqipëria është kaq e rrezikshme saqë pothuajse kufizohet me një deklaratë jozyrtare e luftës ndaj Serbisë.

”As KFOR-i dhe as UNMIK-u nuk po reagojnë, për këtë pushtim”-deklaroi ai për Pink TV. 

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto