Templates by BIGtheme NET

Reuters: Guaido vs Maduro – Kush po i mbështet dy liderët e Venezuelës

Një grup vendesh evropiane iu bashkuan këtë javë Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të tjera perëndimore në njohjen e udhëheqësit të opozitës, Juan Guaido, si kreu legjitim i Venezuelës, duke shtuar presionin global ndaj kreut aktual të vendit, Nicolas Maduro.

Guaido thotë se votimi i majit 2018 në të cilin Maduro fitoi një mandat të dytë ishte i manipuluar dhe më 23 janar përdori një dispozitë kushtetuese për të deklaruar veten president, duke premtuar zgjedhje të lira dhe të ndershme.

35-vjeçari ka fituar mbështetjen e shumë vendeve perëndimore, edhe pse vendet e fuqishme si Rusia, Kina dhe Turqia vazhdojnë të mbështesin Maduron dhe të denoncojnë atë që ata e quajnë ndërhyrje të huaja në punët e brendshme të Venezuelës.

Kush i mbështet Maduron dhe Guaidon

Maduro

– Zyrtarët e lartë të ushtrisë së Venezuelës nuk kanë treguar asnjë shenjë se kanë ndërmend të braktisin Maduron. Ministri i Mbrojtjes, Vladimir Padrino, ka thënë se forcat e armatosura të Venezuelës e hedhin poshtë ndonjë president të vetëshpallur.

– Rusia dhe Kina, që janë investitorë të mëdhenj në industrinë e naftës në Venezuelë dhe kreditorë të rëndësishëm në shlyerjen e borxhit, kanë qëndruar pranë Maduros dhe kanë kritikuar ndërhyrjen e SHBA-ve. Të dy bllokuan një shtytje për Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të mbështetur Guaidon.

– Turqia ka mbështetur Maduron, në kontrast me aleatët e saj të NATO-s, ndërsa Irani ka akuzuar Shtetet e Bashkuara se kërkon “hegjemoninë botërore”.

– Gjykata e Lartë Venezueliane, e mbushur me besnikët e Maduros, kanë shprehur mbështetjen e udhëheqësit socialist, duke vendosur muajin e kaluar se të gjitha veprimet e ndërmarra nga kongresi – të udhëhequr nga Guaido – janë të pavlefshme.

– Kompania shtetërore e naftës PDVSA, e cila përbën pjesën më të madhe të fitimeve të eksportit të Venezuelës, qëndron pranë Maduros. Presidenti i PDVSA-së dhe ministri i Naftës, Manuel Quevedo, një oficer ushtarak karriere, tha më 31 janar se Guaido ishte “një kukull” e Shteteve të Bashkuara.

– Disa qeveri të majta në rajon, përfshirë Kubën, Bolivinë dhe Nikaraguan, vazhdojnë të mbështesin Maduron. Meksika, ku majtisti Andres Manuel Lopez Obrador u shpall president vitin e kaluar, është tërhequr nga kundërshtimi i qeverisë së mëparshme ndaj Maduros dhe tha se do të ndjekë një politikë të mosndërhyrjes.

– Si Meksika dhe Uruguai kanë bërë thirrje për dialog mes qeverisë së Venezuelës dhe opozitës për një rezolutë ndaj krizës politike të vendit jugor.

Guaido

– Shtetet e Bashkuara njohën Guaidon, pak pasi ai u vetëshpall president, duke thënë se do të përdorte “fuqinë e saj ekonomike dhe diplomatike” për të rivendosur demokracinë në Venezuelë.

– Shumë qeveri të Amerikës Latine, duke përfshirë Brazilin, Kolumbinë dhe Argjentinën, gjithashtu e njohën Guaidon menjëherë pas kësaj.

– Britania, Gjermania, Franca dhe Spanja dhe më shumë se një duzinë anëtarë të tjerë të Bashkimit Europian kanë njohur Guaidon në një veprim të koordinuar më 4 shkurt, pas skadimit të një ultimatumi që ata dhanë për Maduron për të thirrur zgjedhje të reja presidenciale.

– Australia, Kanadaja, Izraeli dhe Maroku gjithashtu e njohin udhëheqësin e ri.

– Ka disa shenja që mbështetja për opozitën po zgjerohet përtej zonave tradicionale të klasës së mesme dhe asaj të lartë. Disa protesta kundër Maduros shpërthyen në lagjet e klasës së punëtorëve muajin e kaluar, ndërsa shumë ish-mbështetës të Çavesit dhe Maduros kanë dalë në marshime opozitare në 10 ditët e fundit.

– Disa oficerë ushtarakë të nivelit të ulët kanë shprehur pakënaqësi me qeverinë. Qeveria më 21 janar tha se do shtypte një revoltë ushtarake, pasi një grup policësh vodhën armë, morën peng oficerë dhe kërkuan largimin e Maduro.

– Gjenerali i Forcave Ajrore, Francisco Janez, u bë gjenerali i parë aktiv që njohu haptas Guaidon në një video që qarkullonte më 2 shkurt, ndonëse skeptikët vërejnë se Maduro kishte mbushur radhët e gjeneralëve deri në 2,000, gjatë sundimit të tij.

– Dëbimi i Yanezit erdhi pas asaj të emisarit të lartë ushtarak të Venezuelës në Shtetet e Bashkuara një javë më parë.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Reuters

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto