Templates by BIGtheme NET

Socialistët zgjedhin drejtuesit e deputetëve të rinj

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, që në nisje të seancës plenare, ka deklaruar se do të ketë dy grupe parlamentare të opozitës në Kuvend. Dhe krerët e kësaj opozite u zgjodhën pikërisht nga maxhoranca.

Ruçi njoftoi se grupi parlamentar i deputetëve të rinj të PD-së do të kryesohet nga Rudina Hajdari, ndërsa ata të LSI-së do të drejtohen nga Nimet Musaj, duke zëvendësuar kështu Edmond Spahon dhe Petrit Vasilin.

Opozita e re që socialistët po e promovojnë aq shumë, tanimë ka 27 deputetë në Kuvend, 13 nga listat e zgjedhjeve të 2017-ës të LSI-së dhe 14 të listave të PD-së. Me djegien e mandateve, opozita e drejtuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi synojnë të shkojnë drejt një qeverie të përkohshme dhe zgjedhje të parakohshme parlamentare. 

Por maxhoranca nga ana tjetër, po mundohet të mbështesë krijimin e një opozite të re, nga kandidatët që kanë pranuar mandatet e djegura të PD-së e LSI-së. Nd=rkohë që PD dhe LSI janë jashtë Kuvendit, Ruçi sot zyrtarizoi dy grupet e reja parlamentare.

Deputetët e “opozitës së re”:

Tre nuk u dogjën mandatin që në fillim

 1. Lefter Koka
 2. Myslim Murrizi
 3. Rudina Hajdari

Nga lista e LSI

 1. Ylli Shehu
 2. Aurora Mara
 3. Enver Roshi
 4. Edmond Rrushi
 5. Ediola Braha
 6.  Edlira Hyseni
 7. Elda Hoti
 8. Ralf Gjoni
 9. Nimet Musaj
 10.  Enada Kociraj
 11. Amra Borova

Nga lista e PD

 1. Lefter Maliqi
 2. Alban Zeneli
 3. Ligoraq Karamelo
 4. Majlinda Halilaj
 5. Arben Elezi
 6. Adriatik Alimadhi
 7. Korab Lita
 8. Halit Jakimi
 9. Arlind Çarçani

Në pritje të marrjes së mandatit

Eugen Bojaxhi LSI Berat

Andi Përmeti PD  Korçë

Erion Piciri PD Tiranë

Fatjona Dhimitri PD Gjirokastër

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto