Templates by BIGtheme NET

“Italia e Greqia, fëmijët problematikë të Eurozonës” – Gazeta gjermane

Greqia dhe Italia kanë treguar se ata janë “dy fëmijë problematikë” në Eurozonë, pasi ato janë të vetmet vende ku borxhi kombëtar është rritur, vëren gazeta e famshme gjermane Handelsblatt.

Raporti i borxhit të Greqisë ndaj PBB-së u rrit në 181.1% në 2018, nga 176.2% në vitin 2017, sipas Eurostat, që është ecuria më e keqe në eurozonë, siç nënvizon gazeta gjermane.

“Kjo rritje e borxhit publik është kryesisht për shkak të kredive të reja nga kreditë e partnerëve evropianë të Greqisë në vendin e goditur nga kriza. Kohët e fundit, megjithatë, ekonomia greke është kthyer në rritje dhe qeveria në Athinë ka ndërmend të rimarrë para para miliardë dollarësh nga Fondi Monetar Ndërkombëtar .” thuhet ndër të tjera në shkrim raporton Protothema.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto