Templates by BIGtheme NET

Lufta tregtare me SHBA, Huawei pritet të nxjerrë sistemin e tij operativ

CEO i kompanisë kineze të teknologjisë, Huawei, Richard Yu, ka thënë se firma do të hapë sistemin e vet operativ, që do të mbështesë aplikacionet Android, potencialisht duke hedhur poshtë efektin e listës së zezë në SHBA ndaj kompanisë kineze.

Sipas raporteve nga faqet kineze Caijing dhe Phoenix Network Technology, Yu, i cili kryeson grupin e Konsumatorit të Konsumatorit të Huawei, tha për një grup WeChat se sistemi operativ i kompanisë mund të jetë gati që këtë vjeshtë ose deri në pranverën e ardhshme.

Yu tha se sistemi operativ do të jetë në përputhje me të gjitha aplikacionet Android dhe mund të përmirësojë edhe performancën e tyre.

Yu tha se gjiganti i komunikimeve kineze kishte punuar në një sistem operativ të tillë që nga viti 2012.

Ndërsa sistemi operativ i Huawei mund të ketë qenë në zhvillim për pesë vjet, një datë e shpejtë e lëshimit është vendimtare për firmën e teknologjisë, e cila kohët e fundit arriti Apple, duke u bërë prodhuesi i dytë më i madh në botë i smartfonëve.

Pas akuzave për spiunazh për qeverinë kineze, Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, lëshoi ​​një urdhër që ndalonte firmat amerikane nga furnizimi i Huawei me pjesë ose teknologji.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*