Templates by BIGtheme NET

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian, sondazhet nxjerrin fituese opozitën

Dy sondazhet e publikuara të premten, dita e fundit e fushatës përpara zgjedhjeve të së dielës për Parlamentin Evropian i dhanë opozitës konservatore një udhëheqje të fuqishme mbi majtistët në pushtet.

Sipas Mark, i cili zhvilloi një sondazh në emër të televizionit Antenna, partia opozitare Demokracia e Re shihet duke mbledhur 29.4 përqind të votave për Parlamentin Europian të dielën, përpara SYRIZA-s me 22.4 përqind.

Lëvizja për ndryshim në qendrën e majtë (KINAL) është parë në vendin e tretë me 6.6 përqind, e ndjekur nga Agimi i Artë neo-nazist me 5.4 dhe Partia Komuniste Greke (KKE) me 4.8 përqind.

Numri i votuesve të pavendosur arriti në 12.2 përqind, një shifër e konsiderueshme.

MRB, ndërkohë, duke zhvilluar sondazhe për Star TV, e gjeti Demokracinë e Re duke fituar mbi SYRIZA-n me 29 përqind kundër 22.5 për qind të votave të dielën.

KINAL është parë përsëri në vendin e tretë në atë sondazh të opinionit publik me 6.8 për qind, më lart se Agimi i Artë dhe krahu i katërt i KKE në 6 për qind.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto