Templates by BIGtheme NET

Zbulohen planete të reja për kolonizim nga njeriu, 12.5 vite dritë larg

Shkencëtarët kanë njoftuar zbulimin e dy planeteve të rinj të ngjashëm me Tokën brenda galaktikës tonë, aq të ngjashme me planetin tonë, duke qenë në një nga 20 pretendentët për kolonizimin e ardhshëm njerëzor.

Planetet orbitojnë një yll fqinj, Teegarden, vetëm 12.5 vjet dritë larg në konstelacionin e Aries. Teegarden është një yll xhuxh, 10 herë më i vogël se dielli ynë, tetë miliard vjet i vjetër, dhe u zbulua në vitin 2003.

“Të dy planetet ngjajnë me planetet e brendshme të Sistemit Diellor”, shpjegon Mathias Zechmeister, një astrofizik në Universitetin e Göttingenit dhe autori kryesor i një studimi mbi zbulimin.

“Ata janë vetëm pak më të rëndë se Toka dhe gjenden në të ashtuquajturën zonë të banueshme, ku uji mund të jetë i pranishëm në formë të lëngshme”. – shtoi ai.

Teegarden B ka një shans 60 për qind të një mjedisi të butë sipërfaqësor të përshtatshëm për banim falë temperaturës që varion nga 0 në 50 gradë Celsius, me një temperaturë mesatare prej 28 gradë.

Duke pasur parasysh ekspozimin e saj në masë dhe minimale të rrezatimit, Teegarden B, i cili kompleton orbitën e tij në vetëm 4.9 ditë të Tokës, ka shënuar Indeksin e Ngjashmërisë më të Lartë të Tokës (ESI) ndonjëherë.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*