Templates by BIGtheme NET

‘As një litër vodka’ – Salvini hedh poshtë financimin nga Rusia

Zëvendëskryeministri italian Salvini ka mohuar të ketë marrë financim të çfarëdo lloji nga Rusia, pasi ‘BuzzFeed’ publikoi një raport që pretendonte një marrëveshje të dyshimtë midis italianëve dhe rusëve për të financuar partinë e tij me ‘paratë e naftës’ të Moskës.

‘E kam thënë këtë më parë, por unë do ta përsëris sot, nesër dhe një ditë më pas, kurrë nuk kam marrë asnjë financim nga Rusia, as rubla, as dollarë, as euro madje as një litër vodka.’ – tha Salvini.

Ndihmësi i Salvinit ka negociuar marrëveshje karburanti me rusët ‘për të financuar fushatën politike,’ pretendon ‘BuzzFeed’.

Raporti, i botuar të mërkurën, bazohet në një tekst të gjatë, që thuhet se është një transkript i një materiali audio që thuhet se u regjistrua më 18 tetor të vitit të kaluar në hollin e ‘Hotel Metropol’ të Moskës.

Tre italianë dhe tre rusë po diskutonin një marrëveshje mjaft të dyshimtë karburanti, të hartuar për të mbështetur një ‘fushatë politike’.

‘BuzzFeed’ pohon se fushata në fjalë ishte ajo për zgjedhjet evropiane, të mbajtura këtë maj. Megjithatë, nuk është shumë e qartë se çfarë ‘fushate politike’, pjesëmarrësit e takimit të supozuar diskutonin nga vetë transkripti.

Një nga negociatorët është identifikuar në raport si Gianluca Savoini – një ndihmës i lartë i Salvinit, megjithatë të gjithë personat e nuk janë emëruar. Vetë Savoini e ka hedhur poshtë edhe raportin.

‘Është një tjetër sulm politik që është absolutisht i pabazë. Ne kurrë nuk kemi marrë një rubël të vetme nga askush. Kjo është arsyeja pse është vetëm biseda e zbrazët’, tha Savoini.

Historia e bisedimeve klandestine Metropol për të financuar partinë e Salvinit me paratë e huaja ruse u njoftua për herë të parë këtë shkurt në revistën ‘L’Espresso’.

Ajo pretendonte se zëvendëskryeministri italian kishte takuar personalisht homologun e tij rus, Dmitri Kozak, si dhe kishte raportuar përfshirjen e Savoinit në marrëveshjen e supozuar. Asnjë dëshmi përfundimtare për pretendimet nuk ishte siguruar, përveç Savoinit të fotografuar në Moskë – ku ai me të vërtetë mori pjesë në një konferencë asokohe.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e RT

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*