Templates by BIGtheme NET

Irani konfiskon anijen britanike të naftës në ngushticën e Hormuzit

Trupat e Gardës Revolucionare Islamike kanë konfiskuar anijen britanike të naftës Stena Impero në Ngushticën e Hormuzit, njoftoi media iraniane. Autoritetet e Britanisë së Madhe thanë se cisterna kishte ‘shmangur kursin’ përpara kapjes, raporton RT.

Stema Impero u nis për në Arabinë Saudite, por u nis nga korridoret ndërkombëtare të detit dhe u nis drejt veriut drejt ishullit iranian të Qeshm, sipas të dhënave të gjurmimit detar.

Depozita prej 30,000 tonesh është në pronësi të Stena Bulk, dhe ishte nisur për portin saudit të Al Jubail.

Televizioni shtetëror iranian njoftoi se është kapur nga njësitë detare të IRGC për “mos ndjekjen e rregulloreve ndërkombëtare detare”.

Londra tha se ishte “duke vlerësuar situatën pas raporteve të një incidenti në Gjirin”.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*