Templates by BIGtheme NET

U dha lajmi se kishte vdekur, presidenti Turkmen hap konferencën live

Presidenti turkmen, Gurbanguly Berdymukhammedov, ka mbajtur fjalimin hapës në një forum ekonomik në Turkmenistan, duke shënuar kështu paraqitjen e tij të parë publike që nga 5 korriku, prej kur kanë nisur thashethemet se ka vdekur në spital, apo se ndodhet në gjendje kome në spital.

Fjalimi i Berdymukhammedov, i cili zgjati për më shumë se 20 minuta, u transmetua live. “REL” shkruan se presidenti u shfaq i fortë dhe i shëndetshëm – duke folur qartë dhe në mënyrë koherente ndërsa i drejtohej personaliteteve të huaja në audiencë.

Fotografitë nga salla e konferencave treguan gjithashtu se Berdymukhammedov ishte ulur në audiencë pranë kryeministrit rus Dmitry Medvedev.

Thashethemet e pakonfirmuara për vdekjen e Berdymukhammedov u raportuan nga mediat ruse në 20 korrik – më shumë se dy javë pasi sundimtari autoritar 62-vjeçar u shfaq për herë të fundit në publik.

Berdymukhammedov kishte qenë zyrtarisht me pushime për gati një javë kur Aslan Rubayev, drejtori i Qendrës për Monitorimin e Problemeve Euroaziane, i tha radiostacionit rus se Berdymukhammedov kishte vdekur për shkak të problemeve me veshkat.

Mungesa e vazhdueshme e Berdymukhammedov i përforcoi thashethemet se ai mund të kishte vdekur ose ka rënë në gjendje kome gjatë trajtimit në spital.

Medvedev dhe Berdymukhammedov brenda një limuzine në Forumin Ekonomik

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*