Templates by BIGtheme NET

Ndahet nga jeta regjisori Gjergj Xhuvani

Ndahet nga jeta regjisori, skenaristi dhe producenti shqiptar, Gjergj Xhuvani. Artisti u nda sot nga jeta në moshën 55-vjeçare, pasi ka pësuar një arrest kardiak.

Prej disa kohësh ai ndodhej i shtruar në një spital në Romë, pasi vuante nga një sëmundje e rëndë.

Ndarja nga jeta e regjisorit i ka dhënë një goditje të fortë jo vetëm gruas së tij, aktores së miërënjohur Luiza Xhuvani, fëmijëve dhe miqve por të gjithë artdashësve.

Këtë vit pritej premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’, por që fatkeqësisht Xhuvani nuk e arriti dot.

Xhuvani ka punuar si asistent regjisor në shumë filma që nga viti 1986 deri në 1990, dhe në 1991, drejtoi filmin e tij të parë të shkurtër Bardh e zi (1991).

Parrullat (2001) është filmi i tij i dytë me metrazh të gjatë.

 

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*